TOP 10 największe miasta w województwie śląskim

TOP 10 największe miasta w województwie śląskim z drona

Górny Śląsk to nie tylko województwo śląskie. Rozciąga się on także na fragment województwa opolskiego, z którym województwo śląskie graniczy. Jednak warto przyjrzeć się właśnie temu wycinkowi, by sprawdzić, jakie są największe i najbardziej atrakcyjne turystycznie miasta zlokalizowane między województwem małopolskim, opolskim a łódzkim.

Katowice, czyli stolica metropolitalnego związku
Katowice to największe miasto na Śląsku, które od wielu lat doskonale się rozwija. O ile w okresie peerelu było dość małe i mało znaczące gdzieś do czasu przejęcia władzy przez Edwarda Gierka, o tyle w wolnej Polsce bryluje. Piękna architektura z okresu modernizmu jak słynny spodek czy pierwszy w Polsce drapacz chmur, a także parki, nowoczesne osiedla i imponujący rynek sprawiają, że coraz więcej osób patrzy na weekend w Katowicach z nadziejami. Miasto na pewno wciąż się rozwija i dzieją się tam naprawdę niezwykle ciekawe projekty.
Sosnowiec – stolica Zagłębia

Dziś Sosnowiec należy do Zagłębiowsko-Śląskiej Metropolii, jednak wciąż wiele osób krytykuje fakt, że leży on de facto w Zagłębiu, a nie na Śląsku. Sosnowiec jednak nic sobie z tego nie robi i rozwija się prężnie. W mieście warto odwiedzić egzotarium. To niezwykłe miejsce z przepięknymi okazami roślin. Poza tym dobrze jest przejść się centrum miasta, zobaczyć pomnik Jana Kiepury czy przejść się parkiem Fusińskiego. Do tego przepiękny pałac Wilhelma, mauzoleum rodziny Dietlów oraz liczne parki sprawią, że spędzanie czasu w Sosnowcu okaże się dużą przyjemnością. Warto wybrać się na wakacje do Zagłębia.

Częstochowa – najważniejsze miasto religijne w Polsce
Częstochowa to miejscowość zlokalizowana w północnej części województwa. Jest znana przede wszystkim z Jasnej Góry, czyli specjalnego klasztoru ojców paulinów, w którym przechowywany jest obraz Matki Bożej Częstochowskiej. W Częstochowie mamy także okazję przejść się klimatycznym centrum oraz zobaczyć nietypowe rzeczy, bo to tu zorganizowano park miniatur zabytków sakralnych oraz Muzeum Produkcji Zapałek. Wielką atrakcją są także wzniesienia leżące nieopodal, a znajdujące się na Szlaku Orlich Gniazd z parkiem krajobrazowym Orlich Gniazd i ruinami zamku. To wyjątkowe miejsce na mapie Polski nie tylko ze względu na religię.

Wisła, czyli stąd wypływa największa rzeka Polski
Barania Góra to jedno z najbardziej niepozornych miejsc. To z niej wypływa Wisła, najważniejsza rzeka Polski. Tuż obok niej jest także Wisła, czyli miasto urodzenia Adama Małysza. To miejscowość pełna atrakcji. Przede wszystkim szlaków turystycznych na Baranią Górę oraz inne miejsca w Beskidzie Śląskim, ale nie tylko. Wakacje w Wiśle można spędzać latem. Warto odwiedzić muzeum Adama Małysza. Trzeba także zobaczyć przykład perły architektury klasycystycznej, czyli kościół Ewangelicko-Augsburski Apostołów Piotra i Pawła z XIX wieku.

Województwo śląskie – miasta, góry i kult religijny
Województwo śląskie jest bardzo bogate, jeśli chodzi o zabytki. To region pełen miast, w których jest wiele różnych zabytków, więc odwiedziny w Katowicach czy Sosnowcu to zdecydowanie za mało. Warto tak naprawdę zobaczyć Śląsk.

Leave a reply