Jihlava – Czechy

Jihlava

to czeskie miasto, położone na dawnej granicy czesko-morawskiej. Historyczne miasto, założone w XIII wieku jako miasto górnicze z wydobyciem srebra, od 1982 roku jest miejskim obszarem ochrony przyrody. Jihlavie mieszka około 51 tysięcy mieszkańców.

Jihlava
Jihlava

Kościół św. Jakub Většího

Najważniejszy kościół w mieście (zdjęcie poniżej), założony około w 1243 r. Masywny, gotycki trójnawowy budynek z dwiema wieżami. Po pożarze został ponownie konsekrowany w 1257r. W XV wieku zbudowano południową dzwonnicę. W 1702 r. Do północnej ściany dodano barokową ośmioboczną kaplicę Matki Boskiej i zrekonstruowano zachodnią elewację. W środku znajduje się złocona chrzcielnica z 1599 r., drewniana figura Madonny z Dzieciątkiem (ok. 1370 r.), kamienna statua św. Katarzyny (około 1400 r.) i organy z 1740 r. Na południowej wieży znajduje się ogromny dzwon, który waży ponad 7 ton, twórcą dzwona był Brikcíma z Cimperka w 1564r.

Jihlava
Jihlava
Jihlava
Jihlava
Jihlava

Sport

Hockey Club HC Dukla Jihlava – najlepszy klub hokejowy w historii Czech. Klub gra w ekstralidze, w tym klubie grał w latach 1989-1990 jeden z najlepszych bramkarzy w historii hokeja, Dominik Hašek.

Prócz klubu hokejowego w mieście jest jeszcze klub piłki nożnej FC Vysočina Jihlava, klub znajduje się w najwyższej lidze piłkarskiej.

Jihlava

Miasta partnerskie

Heidenheim an der Brenz, Niemcy, od 2002
Użgorod, Ukraina, od 2010
Wuhan, China, od 2015

Jihlava
Jihlava
Leave a reply